Ma is aktívnak tűnő baktériumokat és gombákat találtak az 5000 éves jégmúmiában, Ötziben. Elsőként olyan ősi bélbaktériumokat azonosítottak, amelyek rendkívül ritkák a modern, iparosodott életmódot folytató emberekben – bár még ma is megtalálhatók a bennünk. Még nagyobb meglepetés érte a kutatókat, amikor a csapatnak sikerült négy élő élesztőgomba-csoportot növesztenie Ötzi testéből – amelyek közül az egyik a gyomrában található. Úgy tűnik, hogy ezek a hidegkedvelő élesztőgombák évezredekig fennmaradtak, és ma is biológiailag aktívak.